Jak zamontować elektrozaczep do furtki - montaż

Furtka oraz brama to ważne elementy obecne w praktycznie każdym przydomowym ogrodzeniu. Dzięki nim domownicy mogą wygodnie wejść bądź wjechać na posesję. By jednak osoby postronne nie mogły zrobić tego samego, potrzebna jest instalacja odpowiedniego zamknięcia. Bardzo popularnym, nowoczesnym rozwiązaniem stosowanych w takich sytuacjach są elektrozaczepy. Jak jednak prawidłowo przeprowadzić montaż elektrozaczepu do furtki? O czym pamiętać aby cały system ostatecznie działał prawidłowo i nie sprawiał użytkownikom żadnych problemów?

Elektrozaczep do furtki - o tym musisz pamiętać

Zanim rozpoczniemy prace instalacyjne sprawdźmy, czy na pewno posiadamy produkt dobrego rodzaju. Elektrozaczep symetryczny można bowiem zamontować w każdej furtce, zaś ten niesymetryczny prawy czy lewy - tylko w furtce otwieranej odpowiednio w prawą lub lewą stronę. Gdybyśmy chcieli wykonać montaż elektrozaczepu niewłaściwego typu, zapadka może znaleźć się poza wycięciem na nią przeznaczonym, cały system więc po prostu nie będzie miał prawa działać. 

 

Kolejna ważna kwestia którą musimy poruszyć w momencie, w którym zastanawiamy się nad tym jak podłączyć elektrozaczep, to napięcie zasilania. Często spotykane elektrozaczepy zasilane napięciem 12 volt. Jednak w momencie, gdy furtkę i źródło zasilania dzieli duża odległość (na przykład trzydzieści bądź czterdzieści metrów), wtedy napięcie w obwodzie może spaść do poziomu poniżej 10 volt. Co się wtedy stanie? Możliwości są dwie. Albo system nie będzie działał wcale (nie będziemy mogli w ogóle otworzyć furtki), albo będzie raz działał, a raz nie. W takiej sytuacji przeprowadzając montaż zamka elektromagnetycznego do furtki należy zastosować zasilacz mający regulowane napięcie, za pomocą którego poziom napięcia ustawimy na na przykład 13 volt. Taka zmiana nie uszkodzi elektrozaczepu. Wręcz przeciwnie - sprawi, że jego działanie będzie bezproblemowe.

Instrukcja montażu elektrozaczepu

Wiemy już, jakie największe problemy mogą się pojawić gdy instalujemy elektrozaczep. Montaż dzięki posiadaniu tych informacji jest o wiele prostszy i osobom wprawionym nie nastręcza większych problemów. 

 

Teraz szczegółowo, w kilku punktach wyjaśnimy jak podłączyć elektrozaczep do furtki.

 1. W przypadku furtek z pochwytem - działanie zaczynamy od przykręcenia tego elementu w odpowiednim miejscu.
 2. Teraz, za pomocą dwóch wkrętów, dokonujemy montażu zamka.
 3. Krok kolejny to standardowa instalacja zamka.
 4. Dokładnie wyregulujmy furtkę tak, by wszystkie elementy znalazły się na pożądanej wysokości.
 5. Montujemy ogranicznik, kasetę i blachę zamka elektromagnetycznego pamiętając o odpowiednim jego ustawieniu w zależności od strony otwierania samej furtki.
 6. Sprawdzamy, na jakiej wysokości elektrozaczep do furtki powinien być zamontowany. W tym celu przymierzamy szyld, kasetę oraz ogranicznik elektrozaczepu.
 7. Wyznaczamy, a następnie przewiercamy otwory na blachowkręty i przewód zasilający elektrozamek.
 8. Przekładamy przewód zasilający przez dedykowany mu otwór i przykręcamy blachowkręty.
 9. Uwaga. Teraz elektrozaczep do furtki montaż ma najważniejszy punkt. Czyli należy teraz prawidłowo podłączyć przewody.
 10. Przykręcamy dedykowaną blachę do elektrozamka i razem z zamkiem przykręcamy ją do furtki.
 11. Instalujemy ograniczniki i zaślepki.
 12. Dokonujemy dokładnej regulacji języka zamka.
 13. Blokujemy elektrozaczep